Kamienna wieża Bismarcka – fascynujące Góry Sowie

Góry Sowie to jeden z najpiękniejszych regionów nie tylko województwa dolnośląskiego, ale i całej Polski. Charakteryzują się wzniesieniami o różnym stopniu wysokości – najniższe mają 600 m n.p.m., a najwyższe przekraczają 1000 m n.p.m. Przepiękne górzyste krajobrazy sprawiają, że w Górach Sowich można zakochać się od pierwszego wejrzenia. Nawet najmniej wrażliwe na piękno osoby ulegną magii regionu i poczują, że Góry Sowie to zdecydowanie coś więcej niż atrakcyjny punkt na turystycznej mapie Polski.

Kamienna wieża Bismarcka

Na najwyższym szczycie Gór Sowich (https://pl.wikipedia.org/wiki/Góry_Sowie), zwanym Wielką Sową (1015 m n.p.m.) znajduje się bajkowa wieża widokowa, mająca wysokość 25 metrów. Budowla ta ma ciekawą historię. Jej powstanie poprzedzała inna wieża, z końca XIX wieku, która z powodu niedoskonałości architektonicznych została wyburzona. Na początku XX wieku, z inicjatywy prezesa dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richarda Tamma, zaczęto planować budowę betonowej konstrukcji, której patronem miał być kanclerz Otto von Bismarck – w rzeczy samej wiele detali we wnętrzu nawiązywało do Bismarcka (były to między innymi popiersie kanclerza, a także witraże tematyczne). Wybudowano ją na części szczytu, która wówczas należała do hrabiego Ernsta Juliusa von Seidlitz-Sandreczki z Bielawy. Wstęp był płatny – zapewne z uwagi na poniesiony koszty budowli (20 000 marek) lub z chęci ograniczenia dostępności budowli dla osób spoza wybranych grup społecznych.

Strzegł jej strażnik, zwany Vater Spitzer. Po II wojnie światowej wieża otrzymała imię generała Władysława Sikorskiego, a następnie Mieczysława Orłowicza – nazwy te jednak zupełnie się nie przyjęły. Na początku XXI wieku przeszła generalny remont, dzięki czemu sprawia wrażenie budowli bajkowej, zwłaszcza zimą, gdy otula ją śnieg. Wielka Sowa to także raj dla narciarzy, którzy mają do swej dyspozycji wyciąg i podświetlone trasy zjazdowe. Początkujący mogą zapisać się do szkółki narciarskiej. Nie ulega wątpliwości to, że miejsca pobytu – – są idealne do wypoczynku o każdej porze roku. Bez względu na to czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima góry te potrafią hipnotyzować swym pięknem i sprawić, że turyści tkwią w tym transie bezustannie, nie wykazując nawet chęci otrząśnięcia się z rzuconego na nich czaru. Baza noclegowa jest gościnna dla wszystkich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz